Jakie są przyczyny lęku?

Postarajmy się przypomnieć sobie sytuacje w których w naszym życiu czujemy strach. Najczęściej są to albo nowe sytuacje albo sytuacje w których (jak się nam wydaje) poniesiemy porażkę.

Wszelkiego rodzaju wątpliwości, obawy są zupełnie normalnymi zjawiskami i są zwykłym naturalnym odruchem, uczuciem. Natura dała nam mechanizmy pobudzenia organizmu w sytuacjach stresowych.

Sytuacje w których poczucia, przekonania, że nie poradzimy sobie z czymś zaczyna oddziaływać na inne obszary naszego życia. W taki sposób może dojść do odczuwania lęku w sytuacjach, które dla innych są zwyczajnymi. Np. w czasie robienia zakupów czy w czasie spotkań z nowo poznanymi ludźmi. Lęk stopniowo wkracza i zaczyna powodować cierpienie i coraz większą zależność od innych osób.

NIE PORADZĘ SOBIE! Czyli przekonanie, które jest wynikiem doświadczeń jakie w ciągu życia zdobyliśmy. Słowa takie jak: “Nie dasz rady”, “Nie uda Ci się”, “Jesteś do niczego”, “Wszystko jest nie tak”, “Ja to zrobię lepiej”, stają się przeświadczeniem i wyrocznią, która ciąży na na naszym życiu.

Obawy, unikanie trudnych sytuacji  czy problem w podejmowaniu wyzwań skutkuje brakiem sukcesów i rozwoju.

Brak sukcesów, pozytywnych doświadczeń z radzeniem sobie w trudnych chwilach wzmaga poczucie nieudolności a lęki stają się coraz bardziej wszechobecne w życiu.

Terapia lęku czyli jak leczyć?

W sytuacji gdy przez całe swoje życie wbijano Ci przekonanie że “NIE DASZ RADY” i bardzo silnie ta świadomość tkwi w twojej głowie to terapia będzie polegała na małych kroczkach, w których będziemy zmieniać ten sposób myślenia. Będziemy symulować sytuację w których się znalazłeś, sytuacje, których unikałeś i będziemy sobie z nimi radzić. Metoda małych kroków pozwoli na miarodajne, skuteczne i stosunkowo bezbolesne zmienianie Twoich przeświadczeń.