psychoterapia Katowice

Psychoterapia, terapia

Jakie rezultaty może przynieść psychoterapia? Czy jest to wyprawa w nieznane czy podróż do celu? Dla wielu osób psychoterapia to niezbędna droga do zdrowia. Lecz większość ludzi radzi sobie bez niej całkiem dobrze. A zatem do czego  ma służyć, jak się może przysłużyć? Maja Ostaszewska w jednym z wywiadów dla „Zwierciadła” powiedziała, że poleca ją każdemu jako sposób na poznanie na lepsze poznanie samych siebie. Dokładne słowa nie zapadły w moją pamięć jednak pamiętam jej opis psychoterapii jako podróży w nieznanie, podróży, która pomaga odkrywać nam samych siebie.  

Obecnie pamiętam to bardziej jako wyprawę w znane, ale nie całkiem do końca. Niektóre z elementów tej wyprawy są znajome, bolesne a niektórych możemy się domyślać, a jeszcze inne mogą pacjentów zaskoczyć w czasie terapii.

W czasie podróży opisanej w książce Julesa Verne’a jej bohaterowie podróżowali do wnętrza ziemi. Analogią do tej podróży może być podróż w głąb siebie w czasie terapii.

Jakie skutki, rezultaty i wyniki może przynieść nam ta podróż? Przede wszystkim zrozumienie samych siebie, swoich uczuć, reakcji oraz zachowań. Spojrzenie na siebie z zewnątrz to bardzo trudne zadanie nawet dla bardzo refleksyjnych osób. Stąd brak naszego zrozumienia jakie bodźce kierują naszymi zachowaniami.

Objawy problemów psychicznych to m.in.:

  • Bóle psychosomatyczne
  • Przymus wykonywania pewnych czynności
  • Obsesyjne myśli
  • Oraz inne rzeczy utrudniające codzienne życie.

Poznanie własnego organizmu pozwala na wypracowanie właściwych reakcji, zachowań oraz przyzwyczajeń. Ciało człowieka w doskonały sposób potrafi informować nas o przemęczeniu i innych problemach, a poznanie jego zachowań w czasie terapii sprzyja większej odporności organizmu na choroby, lepsze dbanie o wszystkie strefy naszego życia.

Odnaleźć zapomniane pasje, dbanie o zdrowie poprzez zdrowe odżywianie się, większą ilość rozmów i spotkań z bliskimi. Zwiększenie gotowości do poszukiwania nowych, lepszych sposobów radzenia sobie z problemami dzięki wsparciu terapeuty.  W momencie, kiedy poznajemy lepiej siebie możemy także znacznie łatwiej zaakceptować tych, którzy nas otaczają.

Problemy, które mamy w swoich codziennych relacjach z innymi będą również obecne w czasie sesji terapeutycznych z terapeutą. Omówienie ich w warunkach bezpiecznej sesji z terapeutą, pozwoli stać się lepszym rodzicem, partnerem, mężem czy żoną. Wielu pacjentów terapii żałuje, iż miała ona miejsce tak późno przez co wiele elementów w relacjach z innymi nie odbyło się tak jak powinno.

Ważne jest również aby zaakceptować że wiele zdarzeń odbyło się już i nie będzie możliwości powtórnego ich przeżycia, czy zmiany zachowania itp.

Zbudowanie realistycznego obrazu siebie, poczucia własnej wartości na odpowiednim poziomie. W przeciwieństwie do postrzegania siebie jako beznadziejnej/beznadziejnego lub idealnej/idealnego.

W czasie terapii możemy głębiej poznać siebie, poznać sytuacje, w których unikamy odpowiedzialności  i przepracować je w taki sposób aby sobie z nimi poradzić.

Terapeuta to ktoś, kto chce nam pomóc i już to wystarczy, aby uruchomić swój potencjał i odważniej stawiać czoła wyzwaniom. Ekscytująca wyprawa w swoje, lepsze życie będzie bardziej satysfakcjonująca i świadoma.